0

“Yeni medyada haberini öne çıkarma yöntemleri”

MESUD ÇELİK, SANATKAR REKLAM AJANSI KURUCU ORTAĞI

Ben yeni medyada haberinizi nasıl öne çıkartabilirsiniz, bunu anlatacağım. Ama bu sadece işin küçük bir kısmını oluşturuyor. Bizim sektörümüzde benim gördüğüm bir durum; hep ilerisi, hep gelecek konuşuluyor. Ben biraz daha farklı olarak bugünü konuşma taraftarıyım. İşin mutfağında, teknik kısmında yer alan biri olarak size bugünü anlatacağım.

Hızlı olmak, mobil olmak

Hızlı olmayanın yeni medya düzeninde işi yok. Yeni medyada çalışacak, var olacak kişinin hızlı olmadığı sürece ne bildiğinin veya ne kadar bildiğinin hiçbir önemi kalmıyor. Habercilikte hızlı olmayan kaybeder. Klavyeye bakmadan yazı yazıyor olabilmeniz, yalnızca bilgisayarı değil, mobil araçları da etkin ve hızlı kullanabilmeniz gerekiyor.

İnternet haberciliğinin güzel bir tarafı var; haberinizi düzeltebiliyorsunuz. Ama bu, haberi sürekli olarak düzelterek en güzel hâle getirmek, en güzel haberi yapmak değil. Haberi hızlı bir şekilde hazırlayarak yeni medyada paylaşmanız gerekiyor. Yoksa haberinizin önemi kalmaz.

Mobil cihazlarla habercilik

Artık bilgisayarın da tarihi kapandı. Dışarıdasınız ve bir haberle karşılaştınız; en hızlı biçimde bunu paylaşmalısınız. Bilgisayarı açacak, yüklenmesini bekleyecek vakit yok.  Haberlerinizi ön plana çıkartmak istiyorsanız hızlı olmak zorundasınız. Bu aynı zamanda mobil olmak da demektir. Mobil olmanın yanısıra bilgisayardan bağımsız araçlarla içerik üretmeye hâkim olmanız gerekiyor.

Yeni medyada var olmak isteyen sizler hızlı olmanın en önemli araçlarından biri olan mobil cihazlarla çalışmaya hâkim olmalısınız. Mobil çalışmaya alışın. Bir mobil aygıt ve bilgisayarınızın birlikte neler yapabileceğini keşfedin.

Haberi ön plana çıkartmak: Manşet ve görsel seçimi

Haberi ön plana çıkarmak diyorsak, bu sadece haberin ne kadar iyi olduğuna bağlı değil. Bir internet sitesinde içerik üretiyor veya haber yönetiyorsanız haberin öne çıkmasının en önemli kurallarından biri manşettir. Bunu maalesef Türk haber siteleri bu hâle getirdi. İnsanlar haber sitesine girer, manşetleri gezerler ve giderler. Bu nedenle haber siteleri en manşet olmayacak haberi bile bu bölüme eklerler. Bugüne kadar sistem böyle işliyordu. Yeni medyada da eski sistemden kalan bir mantık olarak rakamlara bağlı kalınıyor ve rakamlara oynanıyor. Rakamlara oynamanın haberi ön plana çıkarttığı düşünülüyor, bu nedenle ilgisiz manşetler atılabiliyor. Şu anda böyle bir sistem var ama bu dönem ileride bitecek. Belki çok fazla kullanıcı görüyor ama okuyucular bundan nefret ediyor. Etik olarak da yanlış ve yapılmaması gereken bir şey. Online habercilikte sahte manşet kısa süreli sansasyon yaratır; sürdürülebilir bir itibar yaratmaz. İleride bunu yapmayanlar da olacak ve bizler o haber sitelerini tercih edeceğiz.

Manşette mutlaka yeterli bilgi verin.  Başlık atarken, “Ben bu haberi nasıl arardım?” diye düşünmek gerekiyor. Haberin okunabilir olması da bir diğer önemli kural. Ayrıca kaliteli görsel kullanmak da haberi öne çıkaracak bir yöntem. Önemli bir şeyi fotoğrafın üzerine yazmayın; arama motoru botları sadece yazıyı okur, resmi okumaz. Haberiniz görsellerinden de bulunsun istiyorsanız, görselleri yüklerken aratılabilecek terimlerle isimlendirin.

Yayıncı teknik konular hakkında bilgi sahibi olmalı

Şimdiki habercilerin hepsi tam anlamıyla konuya hâkim olmasalar bile teknik konularda bilgi sahibi olmalılar.

Bir webmaster olmanız gerekmiyor ama yeni medyada var olduğunuz alanlar hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. Yeni medya yayıncısı olarak bütün teknolojik konulara hiç olmazsa %10, %20 oranında hâkim olmalısınız.

Teknik altyapı 

Yaptığınız haberleri kimlerin okuduğuna bakalım. Önce makineler, yani arama motorlarının botları okuyor haberinizi, daha sonra insanlar… Bu nedenle yayın yaptığınız sitenin çok iyi bir teknik altyapısı olmalı ve bu altyapı arama motorları ile uyum içinde olmalı; ayrıca haberin paylaşılabilmesine olanak sağlamalı. Yani kullanıcı rahat bir şekilde içeriği paylaşabilmeli.

Yeni medyada habercilikte en önemli noktalardan bir diğeri de haberin Google News ile indeksli olması. Bunun için yayın yaptığınız yer Google News’e kayıtlı olmalı ama Google News herkesi kabul etmiyor. Bu yüzden teknik gereklilikleri sağlayarak Google News’e kayıt olabilir ve haberinizi Google News’de indeksleyebilirsiniz. Bu çok önemli.

Haberinizi yayınladıktan sonraki gelişmeleri takip etmelisiniz. Neler olduğuna bakın. Haberiniz nereden okundu? En çok hangi vasıtayla haberinize ulaşıldı? En azından haberinizin arka planında neler olduğunu anlayabilecek kadar teknik bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Değişimi doğru anlamak 

Gelelim editoryal bölüme… Şunu unutmamak gerek: Bireysel habercilik daha da yaygınlaşacak ve çok yakın bir dönemde olmasa bile, belki de haber siteleri tamamen kapanacak. Olay çok değişik bir yere gidiyor, değişim çok hızlı gerçekleşiyor. Haber siteleri kapanmasa bile şekil değiştirecektir, çünkü insanlar artık gündemi Twitter’dan takip ediyor. Bunun ne kadar doğru olduğu tartışılabilir ama şu anda kabul edilen durum böyle.

Yayıncı mutlaka bulunabilecek haberler yazmalı. Bu ne demek? Haberiniz arama motoruyla uyumlu, güzel ama yayıncı olarak manşetinizi atarken kendinize şunu sormalısınız: “Ben bu haberi nasıl arardım?” Bunu kendinize sorduktan sonra başlığınızı atarsanız haberiniz öne çıkar ve daha çok okunur. Olayın can alıcı noktalarının tamamını görselin üzerine yazarsanız haberi kaçırırsınız. Görselin okuyucuyu götürdüğü yerde de haberin devamı mutlaka olmalı.

Özgün içerik

Geldik olayın en has yerine… Şu anki sistem nasıl? Ajanstan haber geliyor, haber alınıyor, hazırlanıyor ve yayınlanıyor. Şimdi bu özgün içerik mi? Özgün içerik dediğimizde yeni oluşturulmuş, benzeri olmayan, sizin yorumlarınızın ve sizin kelimelerinizle hazırlanmış olan içeriği kastediyoruz. İçeriğe değer katan da budur. Sizin tarafınızdan hazırlanan özgün içerik kıymetlidir.

Etiketler ve anahtar kelimeler

Eskiden var olan etiketlerdi. Mantık anahtar kelimeler üzerinden çalışırdı. Ama artık sadece etiketler sizi kurtarmaz. Arama motoru haberi belli bir konu altında indekslesin diye aynı sözcükleri yazının içinde sürekli tekrar etmek sizleri sistemde spam olarak algılatabilir. Bu haberi ön plana çıkartacağım derken yapılan yanlışlardan biridir; aynı sözcükleri yinelemekten kaçının.

Haberinizi ön plana çıkarmak için yapılabilecek bir diğer şey ise görselinizin, imajlarınızın bulunmasını sağlamak olabilir. Google’ın böyle bir uygulaması da var. Kullandığınız görsele haberinizle bağlantılı bir isim verirseniz, insanların, arama motorları kanalıyla haberinizin görseline ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.

Son olarak; haberinizi öne çıkarmak istiyorsanız haberi okuyucuya siz ulaştırın. Mobil kullanıcılara mobil aplikasyonla bildirim gönderin. Twitter’da birden çok (fakat abartmadan) ‘link’ olacak şekilde haberinizden demeçler paylaşarak viralleşmesini sağlayın. Haber sitelerine özel uygulamaların avantajlarından yararlanın.