Medya Derneği
logo
17/11/2011
Medya Okulu notları ve video kayıtları web sitemize yüklendi
Medya Derneği'nin İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği "Medya Okulu: Geleneksel Muhabirlikten Yeni Medya Editörlüğüne"  konulu eğitim programına dair ayrıntılı ders notları ve videolar, “Medya Okulu 2011” başlığı altında kurumsal web-sitemize yüklenmiştir. Medya Okulu, 16 Nisan - 28 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Şehir Üniversitesi Altunizade kampüsünde gerçekleştirildi. Amacı, farklı türdeki medya araçlarının çalışma biçimlerinin ve medyadaki editöryel önceliklerin anlaşılmasına yardımcı olmak olan ve her hafta farklı bir konunun işlendiği 7 haftalık eğitim programında, Türkiye'nin önde gelen gazetecileri ile medya yöneticileri ders verdi. Medyadaki değişimi anlamak, haberciliğin temellerini kavramak, gazete, televizyon ve internet yayıncılığının işleyişini  öğrenmek, yeni medya araçlarını tanımak ve basın özgürlüğü ile medya etiği konularında bilgilenmek isteyen 60 katılımcı, Medya Okulu'nun ilk mezunları oldu.

NOTLARA VE VİDEO KAYITLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

1. HAFTA: HABERCİLİK

Ekrem Dumanlı: "Gazetecilik Nedir?"

Medya Okulu’nun ilk konuğu, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı oldu. Mesleğin en temel sorusu olan “Gazetecilik nedir?” sorusunu sorarak konuşmasına başlayan Dumanlı, gazeteciliğin bir itibar meselesi olduğunu ve bu mesleğe itibar kazandırmak gerektiğini vurguladı.

DEVAMINI OKU
Enis Tayman: "Haber Yazma Teknikleri"

Medya Okulu’nda haber yazma tekniklerini anlatmak üzere Radikal Gazetesi’nden gazeteci yazar Enis Tayman ilk haftanın ikinci konuğu oldu. Tayman konuşmasında, haberin tanımı, içeriği ve habere dikkat çektirmenin önemi üzerinde durdu.

DEVAMINI OKU
Nuriye Akman: "Söyleşi / Röportaj Teknikleri"

İlk haftanın son konuğu, röportaj denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Nuriye Akman oldu. Akman, mesleğin en zor fakat en eğlenceli alanı olarak gördüğü röportaj hakkında ince teknikleri anlattı.

DEVAMINI OKU

2. HAFTA: ETİK, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, MUHABİRLİK TÜRLERİ

Adem Yavuz Arslan: "Etik ve Basın Özgürlüğü"

İkinci haftanın ilk konuğu, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan oldu. Konuşmasında bir gazetecinin uyması gereken etik kuralları anlatan Arslan, Türk medyasında sıklıkla ihlâl edilen etik değerleri çeşitli örneklerle açıkladı. 

DEVAMINI OKU
Işın Eliçin: "Dış Haberler"

Haftanın ikinci dersini, One Ajans Haber Müdürü ve TRT Türk’te yayınlanan “Gazeteci Gözüyle” programının sunucusu Işın Eliçin verdi. Ülkemizde her geçen gün önem kazanan dış haberciliği anlatan Eliçin, bu alanda gazetecilik yapacak adayların kazanması gereken donanımlar üzerinde durdu.

DEVAMINI OKU
Cemil Ertem: "Ekonomi Gazeteciliği"

Haftanın üçüncü ve son dersini Star Gazetesi’nden Cemil Ertem verdi. Ertem, ekonomi gazeteciliğinin ülkemizdeki genel durumu ve nasıl olması gerektiği üzerine de değerlendirmelerde bulundu.

DEVAMINI OKU

3. HAFTA: MUHABİRLİK TÜRLERİ (DEVAM)

Mahmut Övür: "Adliye Muhabirliği"

Üçüncü haftanın ilk konuğu Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Mahmut Övür, mesleğin pek tercih edilmeyen alanı olarak gördüğü adliye muhabirliğini anlattı. Bu alanda çalışanların tam bir Türkiye fotoğrafı çekebileceğini ve çok farklı deneyimler kazanacağını söyledi.

DEVAMINI OKU
Alp Özgen: "Spor Muhabirliği"

Uzun yıllar CNN Türk ekranlarından tanıdığımız, spor muhabirliğinin tecrübeli ismi Alp Özgen, üçüncü haftanın ikinci dersinde spor muhabirliğini anlattı. Özgen konuşmasında, mesleğin dünden bugüne geldiği noktayı, sektörün sıkıntılarını ve iyi bir spor muhabirinin sahip olması gereken vasıfları vurguladı.

DEVAMINI OKU
Enis Berberoğlu: "Ankara Gazeteciliği"

Üçüncü hafta derslerinin son konuğu Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, başkent gazeteciliğini anlattı. Bu gazetecilerin giyinişleri ile kendilerini ele verdiğini söyleyen Berberoğlu, iyi Ankara gazeteciliğinin kimliksiz olmakla mümkün olduğunu belirtti.

DEVAMINI OKU

4. HAFTA: GAZETE

Alev Er: "Genel Yayın Yönetmenliği"

Medya Okulu’nda dördüncü haftanın ilk konuğu, Aktüel, Star ve Taraf eski Genel Yayın Yönetmeni Alev Er oldu. Er, konuşmasında genel yayın yönetmenliği pozisyonuna uygun kişinin nasıl seçildiği ve pozisyon için gerekli niteliklere vurgu yaptı.

DEVAMINI OKU
Nurcan Akad: "Yazı İşleri"

Dördüncü haftanın ikinci eğitmeni, deneyimli gazeteci Nurcan Akad, gazetelerin görünmez kahramanı olarak tanımladığı yazı işlerini anlattı. Editörlerin sahip olması gereken vasıflara dikkat çeken Akad, bu alanda donanım sahibi olmanın önemine vurgu yaptı. 

DEVAMINI OKU
Hakan İnce: "Ajans Haberciliği ve Son Dakika"

Medya Okulu’nun dördüncü hafta derslerinin son konuğu, ajans ve son dakika haberciliğini anlatmak üzere gelen Cihan Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce oldu.  Gazeteciliğin yirmi dört saat yapılan bir meslek olduğunu söyleyen İnce, haberin hiç beklenmedik bir yerde karşımıza çıkabileceğini vurguladı.

DEVAMINI OKU

5. HAFTA: TELEVİZYON

Ahmet Böken: "TV Haberciliği"

Beşinci haftanın ilk dersini gerçekleştiren isim olan TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken, televizyon haberciliğinin genel durumu ve gidişatı konusunda tespitlerde bulundu. Konuşmasında yeni medya ile beraber muhabirlerin artık daha donanımlı olma zorunluluğunun doğduğunu vurguladı.

DEVAMINI OKU
Cemal Karataş: "TV Programcılığı"

Medya Okulu öğrencilerine televizyon programcılığını anlatan TV8 Program Yapım Koordinatörü Cemal Karataş,  samimiyet ve güvenilirliğin bir programcı için en önemli vasıflar olduğunu vurguladı.

DEVAMINI OKU
Murat Azkeskin: "TV Kameramanlığı"

Medya Okulu’nda beşinci haftanın son konuğu Cihan Haber Ajansı kıdemli kameramanlarından Murat Azkeskin oldu. Azkeskin konuşmasında, mesleğin zorluklarından ve inceliklerinden söz etti.

DEVAMINI OKU

6. HAFTA: YENİ MEDYA

Özgür Yici: "İnternet Haberciliği"

Altıncı haftanın ilk dersini gerçekleştiren isim, sabah.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Özgür Yici oldu. Son yıllarda gittikçe önem kazanan ve yazılı basının rakibi olma yolunda ilerleyen internet gazeteciliğini anlatan Yici, fark atma prensibi üzerine kurulu gördüğü internet haberciliğinde hızın önemine vurgu yaptı.

DEVAMINI OKU
Hıdır Geviş: "Gazeteciler için Sosyal Medya"

AHaber’de yayınlanan “Nasıl Yani?” programının sunucusu Hıdır Geviş, Twitter üzerinden yaptığı süreli röportajlarla sosyal medyada bir ilki gerçekleştirdi. Eski Taraf yazarı, altıncı haftanın ikinci dersinde öğrencilere sosyal medyayı anlattı.

DEVAMINI OKU
Deniz Ergürel: "Tablet ve Mobil Teknolojileri" 

Altıncı haftanın son dersini Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel verdi. Yeni medya düzeninde büyük önem taşıyan tablet ve mobil teknolojilerin geldiği noktayı anlatan Ergürel, bu yeniliklere hâkim olan muhabirin daha hızlı yol kat edeceğini vurguladı.

DEVAMINI OKU

7. HAFTA: GRAFİK VE TASARIM

Fevzi Yazıcı: "Sayfa Tasarım"

Medya Okulu’nun son hafta konuklarının ilki,  Zaman Gazetesi Editörü Fevzi Yazıcı oldu. Yeni dönemde gazete tasarımının nasıl olması gerektiğini örneklerle açıklayan Yazıcı, tasarımın habercilikteki önemine vurgu yaptı.

DEVAMINI OKU
Ercan Arslan ve Selahattin Sevi: "Fotoğraf"

Haftanın ikinci dersinin eğitmenleri, Milliyet Gazetesi Foto-muhabiri Ercan Arslan ve Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi oldu. Haber fotoğrafçılığı üzerine yaptıkları sunumda, Arslan ve Sevi fotoğrafın etkisi ve haber fotoğrafçılığında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

DEVAMINI OKU
Salih Memecan: "Grafik / Karikatür"

Medya Okulu’nun son konuğu karikatürist Salih Memecan oldu. Memecan konuşmasında medyayı bir sanatçı gözüyle yorumlarken, karikatürist olmak için sahip olunması gereken vasıflar üzerinde de durdu. Sempatik bir havada geçen konuşmasını kendi hayatından kesitlerle zenginleştirdi.

DEVAMINI OKU
TÜM DİĞER HABERLER
© 2010 MEDYA DERNEĞİ - İstiklal Caddesi No: 86 – 6 Beyoğlu – İstanbul / Türkiye - iletişim.
Facebook Twitter Twitter YouTube