0

MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

01 NİSAN 2014

Can Dündar ve Erdem Gül’ün sanık olarak yargılandığı casusluk davasını izleyen Sabah muhabirleri Nazif Karaman ve Dilek Yaman ile Star muhabiri Kemal Gümüş, Adliye binasında tehdit, hakaret ve saldırıya uğramışlardır.

Can Dündar kendisine gazetecilere açtığı davalar hakkında soru soran meslektaşlarımıza, meslek ahlakına uymayan yanıtlar vermiş, Sabah ve Star muhabirlerini hedef göstermiştir. Gazeteci arkadaşlarımızın çevresinde toplanan kalabalık soru sorulmasını engellemeye çalışmış;  bununla da yetinmeyerek arkadaşlarımıza önce sözlü sonra da fiili tacizde bulunmuştur.

Çıkan kargaşada Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Sabuncu, Sabah muhabiri Dilek Yaman’a yumruk atmıştır. Bu durum görgü tanıklarının ifadeleriyle sabittir ve güvenlik kameraları tarafından tespit edilmiştir.

Bu saldırı, kendilerine soru sorulmasına bile tahammül edemeyen Dündar ve şürekâsının, gazetecilikten ve basın özgürlüğünden ne anladıklarını ortaya koyması bakımından ibret vericidir. Haklarındaki suçlamaların üzerini örtmek ve mahkeme süreçlerini manipüle etmek için meseleyi uluslararası bir fikir ve ifade özgürlüğü davasına dönüştürmeye çalışan çevrelerin samimiyetsizliğini ve ikiyüzlülüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Medya Derneği olarak saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kendileriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Meslektaşlarımızı görevlerini yapmaktan alıkoymaya çalışan saldırganları kınıyoruz. Yetkililerden öncelikle gazetecilerin güvenliğini sağlamalarını, bilahare başta Cumhuriyet gazetesi çalışanı Murat Sabuncu olmak üzere basını susturmayı amaçlayan bu saldırının failleri olan zorbaları yargı önüne çıkarmalarını bekliyoruz.