0

Medya Seminerleri / 4. Hafta, 2. Seminer

“Demokratikleşme Süreci ve Medya”

MUSTAFA KARAALİOĞLU, Star Gazetesi/ Genel Yayın Yönetmeni

Son haftanın son seminerini gerçekleştiren isim, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu oldu. İyi bir gazetecinin niteliklerini aktaran Karaalioğlu, gazetecinin her şeyden önce demokrat olması gerektiğini, aksi halde militanlaşmanın başlayacağını belirtti. Teknolojiyle birlikte herkesin eşitlendiğini ifadeedenGenel Yayın Yönetmeni, bir gazetecinin diğer insanlardan sıyrılabilmek için muazzam bir genel kültüre sahip olması gerektiğini vurgulamanın yanında, bugünlerde Türkiye tarihi için çok önemli gelişmelere şahit olduğumuzu ve  bu sebeple yaşanan olayları kronolojik olarak not etmek gerektiğini belirtti. Karaalioğlu’nun konuşmasında öne çıkan noktalar şöyle:

— Gazetecilik mesleğinin bizden beklediği şey yenilenme duygusudur.

— Bütün duyduklarınızın aksine, iyi adamlar her zaman hak ettikleri yerlere gelmişlerdir. İyi adamlar hiçbir şekilde engellenemez gazetecilik mesleğinde; çünkü gazeteci aynı zamanda kendi yolunu açmayı başaran kişidir ve iyiyseniz zaten sonuna kadar giderseniz.

— Gazeteci her durumda demokrat olmalı. Demokrat değilseniz, hem iyi olma şansınız hem de mutlu olma şansınız yok. Bu durum sizi tatsızlaştırıp militanlaştırır.

— İyi bir gazeteci olmak için önyargıları, kendi inançlarınızı, kendi yaklaşımlarınızı terk etmeniz lazım. Önyargılar gazetecilik için en büyük tehdittir. Önyargı derken sadece inançlardan bahsetmiyorum. Haber hazırlamada fazla aceleci olmak ve ilk kaynağa inanıp aceleci haber yapmak da bir önyargıdır. İlk kaynak size çekici gelebilir ama unutulmamalıdır ki her haberin iki tarafı vardır.

— Gazetecilik artık çok zor. Teknoloji insanları eşitliyor. Artık herkes araştırıyor, haberleri takip ediyor. Ürün satacağınız kitle böyle bilgili bir kitle. Sizin döneminizde kalite daha da yükselecek. Bu da bir farklılık gerektirir. Gazeteci farklılık yaratabilmelidir.

— Bir gazeteci artık yalnızca Kürt sorununu değil; İspanya’daki ETA’yı da bilmek zorunda, IRA’yı da bilmek zorunda, Tamil Kaplanları’nı da bilmek zorunda. Yani internet mantığında söylemek gerekirse bir haberin yanında ilgili konular linki verilecek konuları da bilmek zorunda. Artık gazeteci olmak için muazzam bir genel kültür, muazzam bir uzmanlaşma şart.

— Lütfen bugünlerde yaşananları not edin. Kronolojik olayları not edin. Çok önemli şeyler oluyor son zamanlarda. Yalnızca 2010 bile muazzam bir kaynak. Anayasa değişimi, yargı, referandum,  orduyla olanlar… Aslında çok önemli şeylere tanık olduk. Bunları lütfen yazın bir yere. İlerde bunlar sizin için çok önemli kaynaklar olacak. Bu yaşananları internetten tarayın, açık kaynaklardan tarayın…

— Lagendijk’in bir önceki hafta ifade ettiği, “Medya Patronları medyadan başka iş alanlarına kaymamalı,” fikrine katılmıyorum. Türkiye’de sermaye derinliği eksik. Keşke medya patronları başka alanlarda çalışsa da sermaye derinliği artsa. Medya patronları başka iş yapmazlarsa medya da olmaz. “Medya patronunun başka işi olmasın,” demek,  3. Dünya görüşüdür. Önemli olan şeffaflık ve hesap verebilirliktir.

— Türkiye’de 10 milyon gazete okuyucusu var; ama sadece 4 milyon gazete satılıyor. Gerisi internet okuyucusu… Bu okuyucu kitlesini anlamak ve onlara ulaşmak için değişime açık olmak ve sürekli yenilenmek gerekiyor.