0

Medya Seminerleri 2011 / 2. Hafta, 2. Seminer

“Medyada Kadın”

NAZLI ILICAK, SABAH Gazetesi / Köşe Yazarı

“Değişim Sürecinde Medya” seminer serisi ikinci haftasının son konuşmacısı, Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak oldu. Ilıcak konuşmasında, kadın ve erkek tabiatının farklılıkları, kadına tanınan sınırlı politik pozisyon, medya çalışanı kadınların durumu ve çektikleri güçlükler üzerinde durdu. Ilıcak’ın konuşmasından kesitler şöyle:

— Kadınlar iş dünyasında hep belli başlı pozisyonlarda konumlandırılıyor. Politikadan örnek verecek olursak… Kadınlar politikada yüksek mevkilerde çok da yer bulamıyorlar. Bakan olsalar bile ya, “Kadından Sorumlu Devlet Bakanı” ya da “Aileden Sorumlu Devlet Bakanı” oluyorlar. Neden Bayındırlık Bakanı bir kadın olamıyor?

— Medyada çalışan kadınlara baktığımızda kadın muhabirin çok olduğunu; fakat yazı işleri gibi, medyada daha söz sahibi alanlarda çalışan kadın sayısının  azaldığını görüyoruz. Medyada kadına, sadece güzellik ve magazin konularında yazı yazdırılmak isteniyor.

—   Ben, kadının medya ve basın sektöründe erkeğin gerisinde kalması durumunu dış etkenlere bağlamak yerine, fizyolojik ve metabolik yapıya bağlıyorum. Kadının tabiatında annelik duygusu var ve bu sebeple, erkekten daha çok çocuk sahibi olmak istiyor. Bu doğal güdüler kadını bu güç savaşında aşağı çekiyor. Bir mücadele vererek evin dışına çıkıyoruz; ama tabiat da bizi içeri çekiyor. Tabiattan ötürü zorluk çekiyoruz.

— Kendi kaderimizden şikayet etmemeliyiz; çünkü annelik sebebiyle insanlığı biz yetiştiriyoruz. Kadına şiddetten şikayet ediyorsak, erkek çocuklarımızı da ona göre yetiştirmeliyiz. Erkek evlatlarımızı kayırmamalı ve onları fazla şımartmaktan kaçınmalıyız.

— Dizilere yönelik eleştirileri mantıksız buluyorum. Kendim de bir dizi izleyicisiyim. Tabii şu da bir gerçek ki, Türk dizilerinde kadına karşı şiddet yoğun olarak görülüyor. Şiddetin var olduğunukabuletmek gerekir; ama yine de sansüre karşıyım.

— Dizilerde temsil edilen kadın tipi basmakalıp… Kadınlar dizilerde çok nadir olarak büyük bir iş kadını olarak temsil ediliyor; hatta hiç edilmiyor.

— Geçenlerde RTÜK’ün yaptığı bir araştırmaya denk geldim. Bu araştırma, kadınların dizilerden sonra en çok ana haber bültenlerini takip ettiğini ortaya koyuyordu. Kadınların en çok izlediği programların ikincisinin haberler olduğunu öğrenmek bir kadın olarak beni mutlu etti.