0

“Habercilikte yeni vizyon”

SALİH MEMECAN, MEDYA DERNEĞİ BAŞKANI / KARİKATÜRİST  

Gazetecilik yapısal olarak değişiyor

Gazetecilik değişen bir pratik. Medya bitiyor diyorlar ancak medya ve gazetecilik yapısal olarak değişiyor. Değişimin getirdiği yeni fırsatlar bu değişimin olumlu olduğunu gösteriyor.

Medyanın bildiğimiz üç ana fonksiyonu var; bilgi/haber toplama, yorumlama/değerlendirme ve bunları dağıtma. Teknoloji ve internet, bu üç unsurdan haberin toplanış şeklini ve dağıtım kanallarını ciddi anlamda değiştiriyor.

Artık herkes bilgi/haber toplayabiliyor, herkes muhabir gibi çalışabiliyor, haberi dağıtabiliyor. 

Yurttaş gazeteciliği artıyor, bizim mesleğin önemi azalıyor diyorlar; ben buna katılmıyorum. 

O kadar çok bilgi toplanabiliyor ve o kadar kolay dağıtılabiliyor ki Yazı İşleri ve yorumlama/değerlendirme çok daha büyük önem kazandı. Bu süreçte taraf olmak ve kutuplaşma kaçınılmaz. 

Gazeteciliği; kağıt gazeteciliği, internet gazeteciliği, televizyon haberciliği olarak ayırmak yanlış. Teknolojiyle değişen medyada aynı haber farklı dağıtım mecraları için o mecranın gerektirdiği şekilde hazırlanacak. 

Meslekte var olabilmenin yolu: Marka olmak 

Yeni düzende üç ana fonksiyon (haber toplama-yorumlama-dağıtım) bir arada. Siz de bu haritadan bir yer seçin ve her iki-üç ayda bir dönüp bakın, ben ne yapıyorum ve medyada neler değişti diye kendinize sorun. 

Gazetecilikte var olabilmenin tek ve en kolay yolu marka olmaktır. Ben bunu ‘Bizim City’, ‘Limon ve Zeytin’ ile başardım. 

Teknolojiyi takip etmek medyada var olabilmek için önemlidir. Website, blog, tweet gibi araçları iyi kullanmalısınız. 

Ben Amerika’da bulunduğum süre içinde internet ve teknolojinin sunduğu imkânları kullanarak kilometrelerce uzakta olsam da Türkiye ile ilgili karikatür çizip gazeteye gönderebiliyordum. 

Yurtiçi ile yurtdışı arasında fark kalmadı, bu da teknolojinin getirdiği bir sonuç. 

Gazetecilik önü çok açık bir meslek çünkü şu an en değerli şey bilgi; o  bilgiyi dağıtanlar ise medya kuruluşları. 

Teknoloji sürekli değişiyor, bu değişimle meslek de dönüşüyor. Değişimin getirdiği yeni fırsatları iyi değerlendirmeniz gerekiyor.