0

Medya Okulu’nda dergi, radyo ve televizyonun geleceğini tartıştılar

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Medya Okulu altıncı haftasını da geride bıraktı. Bu haftanın tartışma konuları; dergicilik, radyoculuk ve televizyonun geçirdiği değişim ve dönüşümler oldu.

 


AKIN EMRE KARAGÜLLE
Dergi yayıncılığının geleceği

Sunumunu tablet yayıncılığıyla ilgili etkileyici örneklerle süsleyen MarsTAB Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Akın Emre Karagülle şu noktalara değindi:

“Sırf treni kaçırmamak için var olan derginizin pdf’sini tablete koymak tablet dergiciliği değildir.”

“Türkiye’de online yayıncılığa para ödeme alışkanlığı hala çok kazanılamadı. Bu yüzden dünyadan daha yavaş ilerliyor.”

“ ‘Y Nesli’ okumak için daha az, bakmak, izlemek, dinlemek için daha fazla zaman harcıyor.”

“Tablet dergiciliği maksimum interaktivite, maksimum görsellik, iyi bir hikâye anlatıcılığı ve televizyon, dergi ve online’ın en iyi karışımını içermeli.”

“Tasarım tablet yayıncılığında şüphesiz çok önemli ama daha önemli olan bir unsur var ki o da animasyon. Hikâye anlatıcılığı kısmı animasyon ve görsel hikâye içermeli.”

“Tablet yayıncılığı reklam ve pazarlama açısından da inanılmaz potansiyeli olan bir mecra.”

“Tablet yayıncığı ile birlikte okuyucu kavramı kullanıcıya dönüştü.”

“İnsanlar içerikle ‘oynasın’ istiyoruz. Dokunsun, tıklasın, kazısın, kaydırsın, sürüklesin, bıraksın, izlesin, dinlesin… Her duyuya hitap eden maksimum interaktivite.”

“Tablet yayıncılığı okuru içerikle bütünleştiren bir deneyim.”

 


SİMGE FISTIKOĞLU
İnternetle yeniden şekillenen televizyon

Show TV sunucularından Simge Fıstıkoğlu, televizyonların dijital dünyada ayakta kalabilmek için ne yapmaları gerektiği konusunda öngörülerini paylaştı.

“Bilgi artık çok özgürlükçü, eşitlikçi oldu. Bilgisayarlar ve internet sayesinde bilgiye ulaşma konusunda hepimiz eşitiz.”

“İnternet gazetelerin hem gazeteciler ve patronlar hem de okuyucular tarafından yeniden sorgulanmasına neden oldu. Eski usül gazetecilik artık öldü. Eski usül köşe yazarlarınınsa tahtı sallanıyor. Gazeteler için dezavantaj olan şey televizyonlar için avantajdır. Ancak televizyonlar bilgi kirliliğine dikkat etmelidir.”

“Sosyal medyaya gözünü-kulağını kapatan bir yayın hayatta kalamaz. Seyirciyi ne kadar dahil edersek o kadar iyi.”

“Sadece internet için özel içerik oluşturmak televizyonlar için artık çok önemli. Ekranda internette olmayan bir şeyi, internette ise televizyonda olmayan bir şeyi vermek zorundayız. ABD’de bir sürü ünlü talk show var. Onlar bile izlenme oranları düşünce sosyal medyaya özel içerik üretmeye başladı.”

“İyimser olup televizyon hep var olacak demek istiyorum ama çok kere kabuk değiştirecek ve çok sert, kanlı bir dönüşüm geçirecek.”

“Televizyon için özgün bir içerik, özgün bir üslup hayatta kalabilmenin tek yolu.”

“Şu an en önemli sorun vizyon. Yeniye ayak uydurmak zorundayız, yoksa eleniriz. Yeniye adapte olabilenler ve bu vizyona sahip olanlar hayatta kalacak.”

“İnsanlar birçok televizyon programını eleştiriyor. Program / içerik kötüyse seyretmeyin; onun yaşamasına fırsat vermeyin. Seyrederseniz yayında kalırlar.”

“İyi bir sunucu olmak için bilgi ve onu nasıl aktardığımız, üslubumuz çok önemli. Ancak konuya hâkim olmadıktan sonra en iyi Türkçeyi de konuşsanız ilgi çekemezsiniz.”

 


MEHMET ŞAHİN
Radyoculukta yeni trendler

TRT Radyo Programcısı Mehmet Şahin radyoculuğun geçmişinden günümüze geçirdiği dönüşümü ve bazı şeylerin neden hiç değişmeyeceğini anlattı.

“Medya bir günah aracı. Çünkü sır paylaşıyor. Devletle, özel hayatla ilgili birçok sır…”

“Radyonun en sadık takipçileri görme engellileridir. Radyo onların zihinsel dünyasını zenginleştirmede çok önemlidir. Ancak radyo sadece onlar için değil herkes için bir zihin tiyatrosu oluşturur.”

“Sanatı sadece sanat için yaparsanız etkili olmazsınız. Toplum için yaparsanız jargonu kaçırabilirseniz. İkisi de gereklidir. Radyoculukta da bu böyledir.”

“Gelişmeler sizi yenilenmeye zorluyor. Siz lütfetmiyorsunuz yani. Yapmak zorundasınız ki adapte olun.”

“İnternetle radyoculuk çok daha ucuz. Şimdi mikrofon bile olmadan cep telefonuyla yayın yapabilirsiniz. Yetenekli olmaya bile gerek yok artık. Biraz teknolojik bilgi ile kendi radyo programınızı yapabilirsiniz artık.”

“Teknik olarak radyo yayıncılığı internette devam ederken bu klasik anlamda radyoculuğu bitirir mi peki? Hayır. Bazı yerlerde uzay çağı, bazı yerlerde orta çağ yaşanıyor. Zaman her yerde aynı işlemiyor.”

“Kurumsal radyoculuğun biteceğini düşünmüyorum. Kurumsal bir yapının getireceği ses, yapacağı etki daha fazla.”

“Radyoculukta içerik olarak trend bence ‘bireyselleşmek’ olacak.”

* *

6. haftanın fotoğraflarını görüntülemek için tıklayınız.

Haftanın derslerine ait storify hikayesini görüntülemek için tıklayınız.