0

Medya Derneği Basın Açıklaması

24.07.2015

Bugün öğle saatlerinde Star Medya Grubu’na bağlı 24 televizyonunun ve Star gazetesinin bulunduğu binanın bahçesine zaman ayarlı ve basınç tesirli bir bomba bırakılmıştır. Bombanın bırakılma saati ve yeri göz önünde bulundurulduğunda öğle yemeği için toplanması beklenen grup çalışanlarını katletmeyi amaçlayan bir terör eylemi planlandığı anlaşılmaktadır. Güvenlik görevlilerinin fark etmesi ve bomba imha ekiplerinin başarıyla imha etmesi sonucunda bir facia kıl payı önlenmiştir.

Medya Derneği olarak medya kuruluşlarına ve çalışanlarına yönelik saldırıların son günlerde artan bir ivme kazandığını müşahede ediyoruz. Özellikle derneğimize üye kuruluş ve gazeteciler açıkça hedef gösterilmekte ve saldırıya uğramaktadır. Bu saldırıların üyelerimizi baskı altına alması, korkutması, susturması söz konusu dahi olmayacaktır.

Herkes bu tür eylemlerin sebep ve sonuçlarını doğru analiz etmeli, sorumluluk sahibi insan ve örgütler öz eleştiri yapıp hatalarından bir an önce vaz geçmelidir. Parti mitinglerinde yere fırlattığı gazetelerin üzerinde zıplamayı alışkanlık haline getiren, en son Suruç’ta yaşanan terör hadisesinde olduğu gibi her fırsatta kendi sözlerini haberleştiren gazete ve televizyonlara saldıran HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kınıyoruz. Kendisini bu yaşananlardan ders çıkarmaya, en temel özgürlüklerden biri olan ifade özgürlüğüne ve en temel haklardan biri olan haber alma hakkına saygılı davranmaya çağırıyoruz.

Benzer şekilde yaptıkları yayınlarla ve kullandıkları manipülatif tanımlamalarla başka meslektaşlarını açık hedef haline getirmeye ve yıldırmaya çalışan sözde gazetecileri ve çalıştıkları medya kuruluşlarını da kınıyoruz. Saldırıya tepki göstermek şöyle dursun adeta sevinen bu kişi ve kurumların tavırları en hafif tabirle utanç vericidir.

Sözünü ettiğimiz siyasiler ya da medya kişilikleri bundan sonra yapılacak provokasyon ya da saldırılardan doğrudan ya da dolaylı olarak sorumlu olacaklardır.

Medya Derneği olarak Star ve 24 TV çalışanları başta olmak üzere bütün meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yetkililerden olayı bir an önce ve bütün ayrıntılarıyla aydınlatmalarını, benzer olayların tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri almalarını bekliyoruz.