0

“Futbol değil spor haberciliği”

TUĞBA DURAL, NTV SPOR SPİKERİ

Benim hikayem

Sizin yaşlarınızda olduğum için sizi motive etmek adına kendi hikayemi anlatmak istiyorum. Bu sektörün kadınlar için zor olduğu veya çalışmak için bir tanıdığa ihtiyaç olduğu gibi önyargılar hakimdir. Ama kendi hikayemi anlattığımda bunların gerçek olmadığını göreceksiniz. Ben Zonguldak doğumluyum ve orada yetiştim. İstanbul’da enformasyon bölümünü kazandığımda çevremdekiler arşivci mi olacaksın diyerek gitmemi istemediler. Fakat ben bir şekilde televizyon kanallarına girerim düşüncesi ile geldim.

Okuduğum yıllarda televizyon kanallarına nasıl girebilirim diye düşünürken şans eseri NTVMSNBC’de editör olan biriyle tanıştım. Hayat bize bir şekilde fırsat sunuyor. Bizim o fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Tanıştığım kişi bana 15 günlük staj ayarladı ve kanala girdim. Staj sonrası bir yıl boyunca para almadan günde 12 saat çalıştım ve sonrasında kadrolu oldum.

Haber kaynaklarımız  

Futbol ciddi paraların döndüğü ve izlenirliği fazla olan bir spor olduğu için medyada daha fazla yer alıyor. Ama biz NTV Spor olarak bunu kırmaya çalışıyoruz. Basketbol, hentbol, voleybol maçlarını yayınlıyoruz.

Bir spor muhabirinin haber kaynakları nelerdir ?

Öncelikle bizde diğer alanlar gibi ajanslardan yararlanıyoruz.Yabancı ajanslardan da faydalandığımız için spor muhabiri olmanın en önemli şartı yabancı dil bilmektir. Bunun dışında yabancı haber sitelerinden faydalanıyoruz. Fakat bunların doğruluklarını araştırdıktan sonra kullanıyoruz.

En önemli haber kaynağımız istihbarat ekibimizdir.

Haberde istihbarat

Bir haber merkezinin başarılı olmasının en önemli faktörü istihbarat ekibinin güçlü olmasıdır.İstihbarat ekibinin kulüp yöneticisi, sporcusu, çalışanı ile yakın ilişkiler kurması gerekiyor. Spor dünyasında inişler çıkışlar oluyor ve böyle zamanlarda istihbarata büyük işler düşüyor. Örneğin, Fatih Terim’in aniden işine son verilmesi. Böyle durumlarda istihbarat ekibinin en doğru bilgiye ulaşması gerekiyor.

İstihbaratın gündemdeki kişilere ulaşıp birinci kişiden bilgi almaları izlenebilirlikte fark yaratıyor. Rekabeti ancak fark yaratarak aşabilirsiniz. Bu noktada kişilerin bireysel çabası öne çıkıyor. Doğruluğun yanında izlenebilirlik çok önemli. Benim yapmış olduğum çerçeve programına Hakan Şükür’ü konuk ettim. Eğer ertesi gün gazetelere taşınmışsa bu bir başarıdır. Hem de doğru bir başarıdır.

Sadece ajanslardan veya yabancı haber sitelerinden aldığımız haberlere sığınırsak rutin düz bir habercilik yapmış oluruz.

Kendi adıma şunu söyleyebilirim ki, en önem verdiğim şey kimsenin yapmadığını yapmaya çalışmak ve kimsenin aklına gelmeyeni yapmak, kolay ulaşılamayan kişilere ulaşabilmektir.Tabi ki bunlar çok zor oluyor fakat çabaladığımız zaman yapabiliriz. Bir program haftada beş kez yayınlanıyor ise bu alanda fark yaratmış demektir. En büyük örnek, Mehmet Ali Birand kimsenin ulaşamadığı kişiler ile programlar yapmış ve izlenmiştir.

Uzmanlık alanı

Uzmanlaşmak, sizi çok başka bir konuma taşıyabilecek bir olaydır. Ama bir alanda uzmanlaşırken diğer alanlardan uzaklaşmamamız gerekir. Benim uzmanlaşmayı tercih etmememin sebebi tek bir alana özel ilgimin olmamasıdır. Şu an için her branş ile ilgiliyim. Örneğin basketbol konusu ile ilgili program yapacağım zaman uzmanlık olanı basketbol olan arkadaşlarımdan destek alıyorum.

İnsanların neyi merak edeceği ve neler sormam gerektiği gibi konularda fikir alıyorum. Bu anlamda uzmanlaşmak sizi bilgi merkezi yapabiliyor.

Kadın spor spikerleri

Neden kadınlar spor haberciliğine daha çok ilgi göstermeye başladı? Burcu Esmersoy ile açılan bir yol vardı ve bu işi iyi yapması ile ilgi gördü. Dolayısıyla arkasından bir nesli sürükledi.

Kadınlar spor haberciliğine farklı bir bakış açısı getirdi diye düşünüyorum. Ekran önünde kadın spiker görüyorsunuz fakat ekran arkasında da kadın çalışıyor. Bundan dolayı spor servislerinde çok erkek egemen bir ortam varken ister istemez o ortam yumuşamaya başladı.

Kadınlar spora dahil olduktan sonra erkekler önceden teknik taktik konuşurken artık daha çok insani boyutu konuşuluyor. Ben bir konuk ağırladığım zaman işin teknik taktik boyutlarını konuşmaktansa psikolojik taraflarını konuşmak istiyorum. Çünkü başarı veya başarısızlıkta teknik taktiğin etkisi olduğu kadar insan  psikolojisinin de etkisi olduğunu düşünüyorum.

Kadınların ekranda olmasıyla beraber, kadın ve çocukların da spora ilgisi arttı.

Futbol dışı  branşlar

NTV Spor reyting ve tirajı bir kenara bırakarak insanları futbol dışındaki spor haberlerine alıştırmaya başladı. Okunmuyor / izlenmiyor da olsa siz bir ay boyunca bu haberi yayınlarsanız bir noktadan sonra insanlar alışacak ve merak etmeye başlayacak. Ama rekabet olduğu için çoğu gazetede tiraj kaygısı var. Ama bu NTV Spor için geçerli değil.  Çünkü reytingi göze almadan bir yayın politikası oluşturdular.