0

“Dergi yayıncılığının geleceği”

AKIN EMRE KARAGÜLLE, MARSTAB iPAD DERGİSİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Basılı yayından dijital dergi yayıncılığına

Dergi yayıncılığı dediğimizde, aklımıza öncelikle son zamanların en moda tartışma konularından olan “print mi, dijital mi?” soruları geliyor demek mümkün. Biz dergi yayıncılığının hiçbir zaman biteceğine inanmıyoruz. Tam tersine bunun bitmeyeceğine, bir şekilde dönüşeceğine inanıyoruz. Belki bildiğimiz mecralarda devam etmeyecek ama farklı noktalardan, kaynaklardan devam edecek diye düşünüyoruz.

Okur neredeyse içerik de orada olmak zorunda

İşimiz gereği dijitalle hemhal olduğumuz için bize soruyorlar, “Yaptığımız içerikleri nasıl dijitale taşıyabiliriz?” Bu tür sorularla çok sık karşılaşıyoruz çünkü gidişat bu yönde. Biz de bunu açıkçası çok doğal karşılıyoruz. Okur neredeyse içerik de orada olmak durumunda. Aslında bakarsanız gidişatta bir soru işareti yok, sadece ne kadar ve nasıl hazırlanabiliriz, biz ona bakıyoruz.

Dergiler dijitali kendilerine rakip görmemeli ve okur da yayın stratejisinin merkezinde olmalı.

Mecra seçimi önemli

Online tabi ki mecralardan bir tanesi, ama bütün argümanlar için tek başına yeterli ve uygun bir mecra demek de zor, özellikle dergi yayıncılığı yapan içerik sağlayıcılar için bunu söylemek daha zor. Dergi yayıncılığı için konuşursak klasik anlamdaki web siteleri üzerinden gitmek tabi ki bir tercih, ama bununla bir dergi okuma, deneyimleme keyfi sağlamak o kadar kolay değil.

Uzunca bir süre bu işle uğraşan biri olarak ben de şunu söylemek istiyorum: Tabletteki zevki ben hiçbir dergiden alamıyorum. Dolayısıyla bu mecraların seçimi önemli, Android mi, i-pad mi, telefon mu yoksa web sitesi mi? Bunlara içerik sağlayıcı kendi elindeki malzeme neyse onları uyuşturarak karar verecek.

Tablete adapte olabilen dergiler yaşayacak

Yani tabletler dergiciliği öldürmeyecek, adapte olan dergiler yaşayacak gibi bir sonuç çıkarımı yapmak mümkün. Sadece dergicilikte değil, genel anlamda yayıncılık için de bunu söyleyebiliriz. Gidişat belli. İstatistiklerimizden takip ettiğimiz üzere kullanıcılarımızın %45’i mobil, neredeyse iki insandan bir tanesi içeriğimize dijital ulaşıyor. Yani bu yüzden mecranın seçimi, hangi araçları kullanacaksınız bu çok önemli.

Yayıncının yeni nesli yakalaması, onların zihinlerine ve kalplerine ulaşması yayıncılığın geleceği için önemli.

Tablet yayıncılığı nedir? Neden önemlidir? 

Peki niye tablet? Doğuştan dijitale aşina bir nesille karşı karşıyayız. Yeni nesle, son dönem teknolojisini kullanan bir kitleye hitap etmek şu demek: Daha az metin, daha fazla görsel.

Yine istatistiklere göre, online izleyicinin dikkat süresi 4 dakika ile sınırlı. Biz kendimiz de buna dikkat ediyoruz işimizde.Bu anlamda daha az okuyan bir kitle var. Ve bu insanlar daha fazla gezen, yeni şeyleri takip etmeyi seven, daha çok şehirli, iyi eğitimli profillere sahipler. Bu kitlenin nabzını tutmak tabii yine içerik sağlayıcılara kalıyor.

Fakat şunu unutmamak gerekiyor: Basılı yayın tek başına alternatif değil. Belki de tamamlayıcı gözüyle bakılması gerektiğini düşünüyoruz biz. Evet, tabletler var ama dergilerin bayilerden kaldırılması gibi bir şey söz konusu değil. Bu bir gerçek. Tablet medya bir anlamda geleneksel medyanın rakibi, ancak Türkiye’ye baktığımızda bu iş çok yavaş gelişiyor; dünyada ise daha farklı seviyelerde demek mümkün.

Tablet dergide maksimum interaktivite kullanılması gerekiyor. Tabletteki olanaklar genel anlamda hem yazılı yayından, hem online’dan çok daha farklı. Yazılı yayına sadece resim ve metin koyabilirsiniz; tablette ise mesela video ekleyebilirsiniz. Bir de (bütün yayıncılık kuralları bunu kapsıyor ama) iyi bir hikaye anlatıcısı olmak gerekiyor. Çünkü hem metin, hem görsel, hem video var; bu konsantrasyonu iyi sağlamak gerekiyor.

Yani içerik güzel olacak ama bunu güzel bir şekilde servis etmek de çok önemli. Dolayısıyla tablet dediğimiz şey üçü bir arada: Televizyon var, dergi var ve online var.

Başta da belirttiğim gibi okuyucu artık kullanıcı oldu. Gösterge diline hakim bir kitleyi sürekli bir interaktiviteye yönlendiren direktifler var tablet yayıncılığında. Bu okuyucular için teknoloji vazgeçilmez.

Reklamcılık ve pazarlama 

Tablet yayıncılığı reklamcılık alanı için de inanılmaz avantajlı, çünkü taşlar yerinden oynuyor, insanlar reklamı sadece görmüyor, biz interaktivite ile birlikte kullanıcının etkileşime geçmesini hedeflediğimiz için kişilerin tepkisini anında ölçebiliyoruz ve reklam verenlere bildirebiliyoruz. Hazırladığımız reklamları etkileşimli hazırladığımız için kullanıcının reklamı görmemesi veya atlaması mümkün değil; hatta reklamla bütünleşmemesi mümkün değil. Bu açıdan reklam verenler için de çok avantajlı bir alan tablet yayıncılığı. Bu anlamda zengin içeriklerle donanınca viral reklamlar da çok etkileyici oluyor. Bu sektörün gelişmesi motivasyonuyla hareket eden interaktif reklam üretici kurumları olmamasına rağmen biz bu işi de gerçekleştiriyoruz.

Tasarım ve animasyon 

Tasarım da dergi yayıncılığında özellikle işin tablet tarafında önemli bir başlık. Normalde de önemlidir diyeceksiniz ama yaptığımız deneylerle gerçekten tasarımın içerik için ne kadar önemli olduğunu ve içeriği ne denli öne çıkardığını gördük ve rakamlarla da bunu tecrübe ettik.

Ancak tablet dergiciliği tarafında tasarımdan da fazla öne çıkan bir konu var ki o da animasyon… Animasyonla kullanıcının sayfalar arasında yürümesini sağlayan ilginç bir deneyim hazırlayabiliyorsunuz.

Biz tablet yayıncılığını animasyon, tasarım ve iyi bir hikaye anlatıcılığıyla şekillenmiş bir bütün olarak görüyoruz ve dergi yayıncılığının geleceğinin de burada olduğunu düşünüyoruz.

İçerik hazırlama 

Ekip olarak 5-6 kişi içerikle ilgileniyor ama tasarım, yazılım ve animasyon ekibiyle birlikte 17 kişi olarak çalışıyoruz. İçeriği hazırlamak için önce toplantı yapıyoruz. İçeriği nasıl hazırlayıp sunacağımız daha faza vaktimizi alıyor, çünkü tabiri caizse kullanıcı içerikle “oynasın” istiyoruz.

Birkaç merhaleden oluşuyor bizim işimiz: Önce içerik hazırlanıyor, daha sonra tasarım yapılıyor, sonra animasyon ekleniyor, sonrasında animasyon ve tasarımın birleştirilmiş hali koda dönüştürülüyor; yani bu sayfa sadece görsel veya video değil, bir kod. Web’e koyduğunuz zaman da bu şekilde deneyimleyebiliyorsunuz.

Biz sadece metni okuyun, videoyu izleyin demiyoruz; bir anlamda metni de okuyun, videoyu da izleyin ama bir yandan da dokunun, oynayın, bütün bu interaktiviteleri kullanarak içerikle bütünleşin diyoruz.