0

CHP MİLLETVEKİLİ LEVENT GÖK’E KINAMA

11.01.2016

Medya Derneği olarak, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Levent Gök’ü 11 Ocak 2016 Salı günü, yönetim kurulu üyemiz TRT Genel Müdürü Şenol Göka’ya yaptığı saldırı sebebiyle kınıyoruz.

Milletvekili seçilmiş olmak hiç kimseye, milletin herhangi bir ferdine saldırma, hakaret etme hakkı vermez; bir gazeteciyi ve kamu görevlisini tehdit etme, hedef gösterme ayrıcalığı tanımaz. Atanmış ya da seçilmiş olmak fark etmez; bu, insanlık değerleriyle, terbiyeyle ve ahlakla ilgili bir meseledir.

Adı geçen CHP milletvekili, TRT’de yayınlanan herhangi bir programla ilgili eleştirilerini onlarca farklı platformda dile getirme şansına sahiptir. Buna çatısı altında olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi de dâhildir. İstediği bakan ya da parlamenter ile görüşebilir, istediği konuda soru önergesi verebilir, istediği her yerde basın toplantısı düzenleyebilir.

Bütün bu imkanlara sahip olduğu halde Levent Gök, TRT’yi ‘basmayı’, elindeki dosyayı fırlatarak ve bağırıp çağırarak ‘kabadayılık’ yapmayı tercih etmiştir. Bu aynı zamanda basın ve ifade özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Ortaya çıkan nahoş ve talihsiz görüntülerin sebebi olayı başından itibaren bir şova dönüştürmeyi tasarlayan milletvekilinin kendisidir.

Herkes bilmelidir ki TRT’nin görevi rejim bekçiliği değil kamu yayıncılığı yapmaktır. TRT’yi kuruluşundan itibaren millete değil kendilerine ait olarak görenler, halk kimi seçerse seçsin TRT’yi kendi çarpık zihniyetlerine göre yönetmeye alışmış olanlar o günlerin artık geride kaldığını kabul edip bu küstah tavırlarından vazgeçmelidir.

Bu çerçevede, TRT Genel Müdürü, değerli üyemiz Şenol Göka’yı sergilediği sabırlı, dirayetli ve olgun tavır için kutluyoruz.